Projekty unijne - "Z polskiej wsi do Europy"
Zakończenie praktyk w Lizbonie
22.06.2018 Jolanta Michałek
Dnia 20 maja br. uczniowie 2 klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych i 4 osoby z klasy 1 branżowej wyjechały na trzytygodniowy staż w Lizbonie, w ramach programu Erasmus+. Autorem projektu "Z polskiej wsi do Europy - mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastronomii" jest Jolanta Michałek, a organizacją partnerską - Casa Da Educaçao w Lizbonie.
Wszyscy uczniowie jechali tam z różnymi uczuciami: niektórzy obawiali się lotu, innym trudno było pożegnać się z rodziną, obawiano się konwersacji w innym języku, pracy w nieznanym otoczeniu. Strach okazał się niepotrzebny, praca w obcym miejscu okazała się być nie tylko nowym doświadczeniem zawodowym, ale również sprawdzeniem swoich umiejętności języka angielskiego.
Młodzież pracowała w różnych restauracjach: 4 osoby w restauracji Café Império, 3 osoby w restauracji Sabor Mineiro, 2 kolejne osoby w restauracji Florida de Areirro, 2 osoby w restauracji Ribadouro, a pozostali w sieci restauracji Portugalia.
Uczniowie pracowali razem z zatrudnionymi tam Portugalczykami oraz osobami różnych narodowości. Mieszkali w apartamencie z gosposią, a do pracy dojeżdżali metrem. Młodzież była obdarowana niezwykłą życzliwością i pomocą ze strony pracowników. W weekendy grupa jeździła na liczne wycieczki np. do: Fatimy, Sintry, Obidoś i Cabo da Roca - czyli najdalej na zachód wysuniętego punktu stałego lądu Europy.
Byli na plażach, gdzie mimo niezbyt ciepłej pogody i tak pływali w oceanie. Poznali piękną Lizbonę dzięki jednemu z opiekunów, który zna to miasto jak własną kieszeń. Kosztowali specjałów portugalskich nie tylko w restauracjach, w których pracowali. Jako przyszli gastronomowie na pewno włączą przepisy portugalskie do własnych, tych domowych.
W ostatnim dniu młodzież otrzymała Europejskie certyfikaty mobilności zawodowej, które z dumą dołączą do swojego CV.
Trzy tygodnie minęły bardzo szybko, ale w pamięci na pewno pozostaną niesamowite wspomnienia, do których z chęcią będą powracać. Do Polski grupa wróciła z nowymi doświadczeniami i umiejętnościami, i zdecydowanie bardziej pewni siebie. Poznali nowych ludzi, nowe zwyczaje, nowe smaki, poczuli zapach oceanu i zobaczyli jedne z najpiękniejszych plaż w Europie.
Uczniowie zachwyceni Lizboną i Portugalią mają nadzieję, że uda im się tam wrócić, w niedalekiej przyszłości.
Analiza wyników ankiety ewaluacyjnej - II grupa
14.06.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Fotomigawki - Lizbona 2018
03.06.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Migawki z wycieczki do Fatimy, Nazare i Obidos...
Fotomigawki - Lizbona 2018
01.06.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
No to może "wbijecie na pierogi"...
31.05.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
W czasie - "wolnym"
W czasie - "pracy"
27.05.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
W "wolnym czasie - gdzieś w Lizbonie"
Dokumenty - Wyjazd do Lizbony
12.05.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Poniżej do pobrania dokumenty związane z wyjazdem do Lizbony.
- Sprawozdanie ze spotkania z uczestnikami i ich rodzicami
- Work Programme-ZSP Międzybórz 2018
- Regulamin pobytu-Lizbona 2018
- Placements gastronomy-Lizbona 2018
Analiza wyników ankiety przed wyjazdem II grupy na praktyki zawodowe do Lizbony
w dniach 20.05 – 09.06.2018
12.05.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Ogłoszenie - Spotkanie organizacyjne z uczestnikami wyjazdu do Lizbony
12.04.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Ogłoszenie
W dniu 12 maja odbędzie się spotkanie z uczestników wyjazdu do Lizbony 20 maja 2018 oraz ich rodzicami i opiekunami
Przygotowania pedagogiczno-kulturowo-językowe - wyjazd do Lizbony 2018
06.04.2018 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Od dnia 11 kwietnia 2018 w kolejne środy i czwartki dla zakwalifikowanych uczestników praktyk zagranicznych w Lizbonie odbywać się będzie przygotowanie pedagogiczno - kulturowo - językowe. Szkolenia są obowiązkowe dla wszystkich uczestników wyjazdu. Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 15:00 i odbywać w sali nr 4.
Harmonogram:
- 11 i 12.04.2018 – po 3 godz.
- 18 i 19.04.2018 – po 3 godz.
- 25 i 26.04.2018 – po 3 godz.
- 09 i 10.05.2018 – po 3 godz.
- 16 i 17.05.2018 – po 4 godz.
Rekrutacja uzupełniająca na mobilność zagraniczną
07.12.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Wyniki rekrutacji uzupełniającej i lista rankingowa przyjętych kandydatów na mobilność zagraniczną
Do pobrania:
Protokół rekrutacji 2017-12-07
Absolwenci ZSP Międzybórz zakończyli staż w Lizbonie
30.11.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
W lipcu br. w Lizbonie szkoliła się kadra Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, a pod koniec listopada wróciła kolejna grupa - tym razem tegoroczni absolwenci technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwa. Na trzytygodniowy staż wyjechali 5 listopada 2017 r. w ramach programu Erasmus+. Autorem trwającego dwa lata projektu pt. „Z polskiej wsi do Europy – mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastronomii" jest Jolanta Michałek, a organizacją partnerską - Casa Da Educação w Lizbonie.
Uczniowie jechali z mieszanymi uczuciami; niektórzy bali się lotu, inni rozłąki z rodziną, konwersacji w obcym języku, czy też samego miejsca pracy w nieznanym otoczeniu. Obawy okazały się niepotrzebne, a Lizbona, ludzie tam mieszkający, współpracownicy i sam staż były dla nich nie tylko nowym doświadczeniem zawodowym, ale też sprawdzeniem samego siebie w realiach europejskich.
Młodzież pracowała w kilku miejscach: grupa hotelarska w czterogwiazdkowym Hotel Fenix Lisboa, 2 osoby z grupy gastronomicznej w czterogwiazdkowej restauracji
hotelu Neya Hotels, pozostali w sieci restauracji Portugalia. Wszyscy pracowali razem z zatrudnionymi tam Portugalczykami oraz ludźmi różnych narodowości.
Mieszkali w wygodnym apartamencie z gosposią, a do pracy dojeżdżali metrem. Spotkali się z niezwykłą życzliwością pracowników, którzy ich wspierali w pracy,
choć nie zawsze polecenia były dla nich zrozumiałe. Ale w końcu od czego jest Google Translator!
W weekendy grupa miała liczne wycieczki między innymi do Fatimy, Sintry, Obidoś, byli na plaży nad oceanem.
Przez trzy tygodnie dopisywała im niemal letnia pogoda. Oprowadzono ich po wielu atrakcjach turystycznych tej najbardziej na zachód wysuniętej stolicy Europy.
Trzy tygodnie minęły, ale w pamięci pozostaną wspaniałe wspomnienia, nowe doświadczenia, niezapomniane widoki, smak portugalskiej kuchni, słynne, żółte tramwaje, zapach oceanu, plaże i piękne klify. W ostatnim dniu młodzież otrzymała Europejskie certyfikaty mobilności zawodowej, które na pewno z dumą będą mogli dołączyć do swojego CV.
Na przełomie maja i czerwca 2018 r. wyjedzie kolejna grupa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyborzu. Tym razem to uczniowie II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych
oraz 4 osoby z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie kucharz.
Już nie mogą się doczekać!
Analiza wyników ankiety ewaluacyjnej I grupy po stażu w Lizbonie
w dniach 5 – 25 listopada 2017
28.11.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Regulamin pobytu w Lizbonie
02.11.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Poniżej do pobrania regulamin oraz program pobytu w Lizbonie 5-25 listopada 2017 r.
Do pobrania:
Analiza wyników ankiety przed wyjazdem I grupy na staż do Lizbony
w dniach 5 – 25 listopada 2017
22.10.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Ankietę przeprowadzono przed rozpoczęciem zajęć przygotowawczych przed wyjazdem do Lizbony I grupy 14 absolwentów ZSP Międzybórz.
Wszyscy uczestnicy uważają, że udostępnione informacje o planowanym projekcie są wystarczające a o możliwości udziału dowiedzieli się od koordynatora/nauczyciela. Tylko jedna osoba dowiedziała się od kolegi. Większość absolwentów chciałaby wiedzieć w jakim zakładzie pracy będzie odbywać się praktyka, jakie będą godziny pracy. Ciekawi są również czy będzie tłumacz, jakie będą warunki mieszkaniowe i czy będzie dostępny Internet i komputer. Dwie osoby chciałyby też wiedzieć jak funkcjonuje opieka medyczna.
W uzasadnieniu chęci wyjazdu na staż najczęściej wskazywano podwyższenie kwalifikacji zawodowych i poznanie warunków pracy w innym kraju. Wielu uzasadniało chęć wyjazdu poznaniem kultury i historii Portugalii, ale też zdobyciem nowych doświadczeń zawodowych. Niektórzy stawiali też na naukę samodzielności i poznania nowych ludzi.
Uczestniczy spodziewają się, że udział w stażu pozwoli podnieść im swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego i poznanie podstaw portugalskiego co jednocześnie wzbogaci ich CV. Wielu sądzi, że dzięki stażom zagranicznym zdobędą lepszą pracę, zdobędą nowe doświadczenia i nauczą się samodzielności.
Większość absolwentów uznało, że dzięki mobilności utrwalą umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz, że poznają portugalski. Tylko dwie osoby uznały, że w niewielkim stopniu poprawią swój język angielski.
Niemal wszyscy respondenci stwierdzili, że udział w mobilności pomoże im podnieść swoje umiejętności zawodowe. Jedna uznała, że nie a jedna nie miała zdania.
Obawy jakie najczęściej nurtowały uczestników wyjazdu na staż były konwersacje w języku obcym oraz tęsknota za domem. Niektórzy wskazali też obawy w związku z poruszaniem się po dużym mieście i prace w obcym przedsiębiorstwie. Kilkoro nie ma żadnych obaw jeśli chodzi o uczestnictwo w mobilności.
Zapytani czego oczekują od przygotowania pedagogicznego czy też wsparcia od organizatorów przed wyjazdem najczęściej odpowiadano: informacji o realizowanym projekcie, informacji o kraju, do którego wyjeżdżają i problemami z którymi mogą się spotkać a także jak radzić sobie ze stresem. Tylko niewielu oczekuje konwersacji językowych.
Informacje dla uczestników stażu zagranicznego
22.10.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Lizbona 5-25 listopada 2017 r.
Do pobrania:
„Z polskiej wsi do Europy -
mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastronomii"
POWERVET-2016-1-PL01-KA102-023641 realizowany jest w ramach projektu
„Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”
w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).
- Wyjazd w niedzielę 5 listopada 2017 spod szkoły
- zbiórka: godz. 11:00
- limity bagażu: główny 23 kg, podręczny 8 kg
- dowód osobisty lub paszport
- karta EKUZ bądź inny dowód zawarcia polisy ubezpieczeniowej
- książeczki sanepidowskie
- numery i terminy lotów:
- LH1373 S 05.11 WROCŁAW WRO FRANKFURT FRA TK16 14:40 16:00
- LH1172 S 05.11 FRANKFURT FRA LIZBONA LIS TK16 1 20:55 22:55
- LH1793 K 25.11 LIZBONA LIS MONACHIUM MUC TK16 1 06:05 10:10
- LH1630 K 25.11 MONACHIUM MUC WROCŁAW WRO HK16 2 11:30 12:40
- posiłki będą serwowane w każdym samolocie, lecz proszę zaopatrzyć się we własny prowiant w zależności od potrzeb
- Rzeczy konieczne do zabrania:
- osoby z chorobą lokomocyjną zaopatrują się w leki we własnym zakresie stosownie do zaleceń lekarza
- osoby zażywające leki proszę o zaopatrzenie się na czas trwania stażu
- zalecam zabranie własnej apteczki z lekami takimi jak aspiryna, leki przeciwbólowe, nifuroksazyd (na problemy związane ze zmianą flory bakteryjnej układu pokarmowego), stoperan, plastry opatrunkowe lub inne
- odzież stosowną na każdą pogodę, zwłaszcza kurtki (w czasie wycieczki nad ocean może być bardzo wietrznie), kurtki lub peleryny przeciwdeszczowe (można zabrać ze sobą mały składany parasol – wg uznania), pełne buty (najlepiej 2 pary)
- do pracy w hotelu obowiązuje standardowy strój - białe koszule, czarne spodnie lub spódnice, kryte ciemne płaskie buty
- do pracy w gastronomii obowiązuje żakiet kucharski, białe koszule, czarne spodnie/jeansy oraz ciemne płaskie buty, antypoślizgowe i kryte
- ponadto przy pracy w hotelach i restauracjach niedopuszczalny jest mocny makijaż, sztuczne rzęsy czy pomalowane lub sztuczne paznokcie oraz rozpuszczone włosy. Pracodawcy szczególnie zwracają na to uwagę.
- w przypadku alergii proszę o zabranie własnych środków myjących
Regulamin wyjazdu na staż
21.10.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Do pobrania:
REGULAMIN STAŻU ZAGRANICZNEGO
„Z polskiej wsi do Europy -
mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastronomii"
POWERVET-2016-1-PL01-KA102-023641 realizowany jest w ramach projektu
„Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”
w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).
Lizbona 5-25 listopada 2017 r.
- Staż zagraniczny w ramach programu Erasmus+ traktowany jest jako zajęcia realizowane poza terenem szkoły i w związku z tym uczestnicy obowiązani są do przestrzegania regulaminu zgodnego z regulaminem szkoły i ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w czasie całego pobytu na stażu. Naruszenie zasad regulaminu spowoduje wyciągnięcie surowych konsekwencji wynikających z postanowień regulaminu.
- Uczestnicy stażu, jako osoby pełnoletnie, zobowiązują się do przestrzegania regulaminu zarówno w czasie odbywania praktyk w firmach, jak i w czasie wolnym od zajęć w dni powszednie oraz w weekendy.
- Wszelkie koszty stażu pokrywa program POWER. Uczestnictwo w stażu zagranicznym należy traktować jako wyróżnienie i formę nagrody dla najlepszych uczniów. Dlatego też uczestnicy stażu zobowiązani są do godnego reprezentowania szkoły w kraju i za granicą.
- Uczestnicy stażu zagranicznego zobowiązani są do 100% frekwencji w przygotowaniu pedagogiczno – językowo -kulturowym. Przygotowanie to odbędzie się w wyznaczonym terminie na terenie szkoły.
- Każdy uczeń musi posiadać dowód osobisty lub paszport, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub inny dokument potwierdzający obowiązkowe ubezpieczenie, polisę ubezpieczeniową oraz dzienniczek praktyk.
- Uczestnicy stażu zobowiązani są do punktualności i zdyscyplinowania, respektowania poleceń opiekunów praktyk ze strony polskiej, a w czasie odbywania stażu, również opiekuna ze strony partnera zagranicznego. Uczestnicy znają program stażu, który otrzymują przed wyjazdem na praktykę.
- W czasie podróży uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania poleceń organizatorów transportu oraz opiekunów grupy.
- W czasie podróży, jak i w czasie organizowanych wycieczek nie wolno oddalać się od grupy bez zezwolenia opiekuna.
- W czasie całego pobytu za granicą zabrania się: palenia papierosów, spożywania alkoholu, korzystania z jakichkolwiek substancji psychoaktywnych i używek.
- Uczestnicy dostosowują się do godzin pracy ustalonych przez firmę w porozumieniu z opiekunem praktyk ze strony partnera zagranicznego – wszelkie niedyspozycje fizyczne należy zgłaszać firmie w tym samym dniu, za pośrednictwem opiekunów.
- W trakcie odbywania stażu uczestnicy dokumentują w Dzienniczku Stażu realizowane tematy oraz wykonują prezentację multimedialną po zakończeniu praktyk.
- Po ukończeniu praktyki w danym dniu uczestnicy wracają na teren miejsca noclegowego, biorą udział we wszystkich zajęciach organizowanych zarówno przez zagranicznego partnera, w szczególności w zajęciach językowo – kulturowo – pedagogicznych.
- Zabrania się surowo oddalania uczestników stażu poza teren zamieszkania bez wiedzy i zgody opiekuna.
- Zabrania się korzystania z kąpielisk i basenów bez nadzoru i zgody opiekunów.
- W czasie ciszy nocnej (godzina zostanie ustalona przez polskiego opiekuna) uczestnicy przebywają w swoich pokojach.
- Jeżeli uczeń rezygnuje ze stażu w ostatnich 10 dniach przed wyjazdem i nie znajdzie się uczeń z listy rezerwowej, który zdecyduje się na wyjazd w ostatniej chwili, lub w przypadku gdy uczestnik/uczestniczka nie odbędzie stażu w całości z własnej winy ponosi koszty związane z organizacją stażu, które nie będą mogły być odzyskane: koszty przygotowania, koszty ubezpieczenia, biletów lotniczych, przedpłaty za noclegi, wyżywienie i komunikację miejską w kraju partnera, itp.
- W przypadku gdy uczestnik/uczestniczka w sposób rażący złamie regulamin w czasie pobytu za granicą (spożywanie alkoholu, oddalanie się z miejsca pobytu bez wiedzy opiekunów, nie przestrzeganie poleceń opiekunów, kradzież itp.), może być usunięty z praktyk w trybie natychmiastowym. Rodzice zostaną o tym powiadomieni telefonicznie i uczestnik/uczestniczka zostanie odesłany do kraju. Koszty związane z przerwaniem stażu (zwrot całkowitych kosztów dofinansowania) ponosi uczestnik/uczestniczka. Za wszelkie szkody wyrządzone w sposób umyślny, złośliwy lub nieodpowiedzialny koszty ponosi uczestnik/uczestniczka.
Sprawozdanie ze spotkania z uczestnikami i ich rodzicami.
12.10.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
W dniu 12 października 2017 r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie koordynatora projektu z uczestnikami mobilności i ich rodzicami. Na spotkaniu przedstawiono cel, i główne działania związane z realizacją projektu „Z polskiej wsi do Europy - mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastronomii” o numerze POWER VET - 2016-1-PL01-KA102-023641.
Przedstawiono projekt umowy i omówiono wszystkie jej punkty wraz z załącznikami. Uczestnicy spotkania zapoznani zostali również z warunkami zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia a także transportu. Omówiono też szczegółowo plan pobytu w Lizbonie wraz z planem stażu, obowiązkach i prawach uczestników oraz program kulturalny.
Przedstawiono harmonogram czynności wynikającej z wniosku o dofinansowanie, wzór umowy uczestnika oraz wszelkie aspekty związane z realizacją praktyki zawodowej poza granicami kraju. Omówiono szczegółowo kwestie ubezpieczenia na czas wyjazdu, wymogów oraz świadczeń jakie w ramach projektu uczestnik uzyska.
Rodzicom i uczniom zostały udzielone odpowiedzi na zapytania związanie z wyjazdem do Portugalii.
Rekrutacja uzupełniająca na mobilność zagraniczną
09.10.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Wyniki rekrutacji uzupełniającej i lista rankingowa przyjętych kandydatów na mobilność zagraniczną
Do pobrania:
Protokół rekrutacji 2017-10-09
Rekrutacja na mobilność zagraniczną
04.10.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Wyniki rekrutacji i lista rankingowa przyjętych kandydatów na mobilność zagraniczną. Z uwagi na 2 wolne miejsce komisja ogłasza rekrutację dodatkową do 9.10.2017 r.
Do pobrania:
Protokół rekrutacji 2017-10-04
Zgłoszenia na wyjazd 2 grupy do Lizbony
02.09.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Koordynator projektu "Z polskiej wsi do Europy" informuje, że do 29 września 2017 przyjmowane będą formularze zgłoszeniowe dla drugiej grupy na mobilność zagraniczną do Lizbony. Opis działania i regulamin rekrutacji znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce "Z polskiej wsi do Europy".
Poniżej harmonogram rekrutacji drugiej grupy uczestników:
- 1–29 września 2017 - Przyjmowanie wniosków aplikacyjnych – grupa II
- 3 października 2017 - Test z języka angielskiego
- 3 października 2017 - Rozmowa kwalifikacyjna
- 4 października 2017 - Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych oraz listy rezerwowej
- 6 października 2017 - Spotkanie organizacyjne z rodzicami i uczniami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie
Obrigada Lisboa! - szkolenie nauczycieli ZSP w Międzyborzu w ramach Erasmus+.
Jolanta Michałek-Koordynator projektu
"Z polskiej wsi do Europy - mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastronomii" to projekt zagranicznych szkoleń uczniów i kadry nauczycielskiej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyborzu, który zakończy się w czerwcu 2018. Projekt zakłada trzy mobilności (szkolenia): kadry nauczycielskiej i dwóch grup uczniów, z których pierwsza – tegoroczni absolwenci - wyjeżdża już 5 listopada do Lizbony. Organizacją przyjmującą zarówno nauczycieli jak i uczniów jest Casa Da Educaçao w Lizbonie.
W dniach 10 – 22 lipca nauczyciele przedmiotów zawodowych odbyli szkolenie typu „job-shadowing”. (Jolanta Michałek, Monika Stempin, Ewa Panaś, Sebastian Siwek, Agnieszka Bartnikowska, Jolanta Zawadzka, Ryszarda Paluch – Wiśniewska). Job –shadowing to forma pobierania nauki i zbierania doświadczeń w zawodzie, polegająca na towarzyszeniu - jak cień - prowadzącemu go pracownikowi. Grupa nauczycieli związana z zawodem hotelarskim i gastronomicznym odbywała szkolenia w różnych miejscach.
Organizator zadbał, by miejsca kursów były zróżnicowane. W ten sposób poznaliśmy specyfikę branży hotelarsko – gastronomicznej na wielu płaszczyznach:
w ośrodkach kształcenia zawodowego, w hotelach dużych i butikowych, w restauracjach hotelowych i warsztatach gastronomicznych. Poznaliśmy ciekawe metody pracy
w kształceniu przyszłych restauratorów, kucharzy i hotelarzy, ale też kelnerów, kiperów, barmanów i baristów. Zobaczyliśmy nowocześnie wyposażone sale edukacyjne,
w których naukę pobierają też dzieci w formie zabawy zachęcającej do podejmowania decyzji w sprawie wyboru przyszłego zawodu.
Uczestniczyliśmy w procesach produkcji potraw i napojów oraz w obsłudze konsumenta i gościa hotelowego. W profesjonalnej pracowni poznaliśmy zasady oceny win,
z których słynie Portugalia. Zajęcia te dały nam mnóstwo satysfakcji oraz wzbogaciły warsztat pracy nauczyciela – szkoleniowca.
Poza szkoleniami Casa Da Educaçao zadbała o kulturalny przebieg wizyty w czasie wolnym. Zorganizowane zostały wycieczki do Fatimy - sanktuarium Maryjnego, Sintry - miasta wpisanego na listę UNESCO. Położone zaledwie 25 km od Lizbony magiczne miejsce o niezwykłym mikroklimacie, położone wśród gór i lasów, które otaczają zamek, pałace jak z bajki i ogrody. Ze wzgórz roztaczała się widok na ocean. Trochę dalej ok. 90 km jest Óbidos, średniowieczna osada położona u stóp warowni, wpisana na listę UNESCO. Miasto słynie z tradycyjnej wiśniowej nalewki Ginja de Óbidos. Tradycja wyrobu gęstej wiśniówki jest tu kultywowana od wielu wieków. Likier serwowany jest w czekoladowym kieliszku, który po wypiciu trunku… zjada się ze smakiem:)
Odwiedziliśmy też Muzeum Piwa, byliśmy w słynnej winnicy José Maria da Fonseca, na stadionie i muzeum Benfica, w lizbońskim oceanarium. Dotarliśmy na najbardziej wysunięty cypel Europy – Cabo da Roca, widzieliśmy Boca do Inferno - czyli Usta Piekieł - niezwykłą formację skalną, w której wody Oceanu Atlantyckiego rozbijają się z hukiem o fantastycznie wyrzeźbione ściany małej jaskini.
Cabo Espichel to malowniczy przylądek Portugalii, położony około 10 km od Sesimbry. Tym, co przyciąga tu wielu turystów, jest dawne Sanktuarium Nossa Senhora do Cabo Espichel. Tuż za sanktuarium, na skraju urwiska znajduje się mała, śnieżnobiała kapliczka Senhor de Bomfim. Całość położona jest na skraju niebezpiecznie wysokiego klifu. Byliśmy też na kilku plażach – każda była inna i urzekała pięknem.
Podziwialiśmy Lizbonę z wysokości pomnika Chrystusa Króla, usytuowanym na przeciwległym brzegu Tagu, wzorowanym na staui z Rio de Janeiro. Zwiedziliśmy najsłynniejsze zabytki Lizbony: Klasztor Hieronimitów, Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców, most Vasco da Gamy, Katedrę Se, zamek Św. Jerzego, Pałac Narodowy Ajuda, najstarszą i najsłynniejszą cukiernię i jej babeczki Pasteis de Belem, słynny żółty tramwaj linii 28 i wiele innych.
Trzeba przyznać, że organizator - Casa Da Educaçao – stanął na wysokości zadania - profesjonalnie przygotowane szkolenie dostarczyło nam wielu wrażeń, nowych pomysłów i inspiracji do dalszej pracy, program turystyczny przerósł nasze oczekiwania i w każdej wolnej chwili mogliśmy podziwiać piękno Lizbony i okolic. Czas wykorzystany do granic możliwości! Poznaliśmy wspaniałych, życzliwych i cierpliwych ludzi, profesjonalistów w branży turystyczno – hotelarskiej. Rozwijaliśmy też nasze umiejętności językowe.
Niezapomniane chwile! Obrigada!
PS.
Zasadniczym celem przystąpienia do projektu jest zwiększenie atrakcyjności kształcenia. Dzięki mobilności łączonej - kadry i uczniów - Szkoła stanie się nowoczesnym,
zaangażowanym i profesjonalnym środowiskiem społeczności szkolnej i lokalnej.
Projekt wniesie do Szkoły nową jakość kształcenia, i co niezwykle istotne - wypracowana zostanie wspólnie przez uczniów i nauczycieli.
Poszerzy się oferta edukacyjna Szkoły o nową formę kształcenia zawodowego - zagraniczne staże wakacyjne dla uczniów zarówno w technikum jak i w szkole zasadniczej zawodowej,
zwiększy się satysfakcja zawodowa nauczycieli, poprawią umiejętności zarządzania w aspekcie międzynarodowym,
ulepszone zostaną metody pracy z młodzieżą w celu ich aktywnego angażowania się w kreowanie własnej tożsamości i kariery zawodowej w wymiarze europejskim.
Dzięki temu mała szkoła zawodowa o lokalnym zasięgu stanie się atrakcyjna dla jej potencjalnych kandydatów, z doskonałą kadrą nauczycielską,
wzrośnie motywacja uczniów do nauki, zmniejszy się odsetek młodzieży porzucających szkołę,
a absolwenci będą profesjonalnie przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w wyuczonym zawodzie i - co najważniejsze - odniosą sukces zawodowy.
Instytucje w których odbywało się szkolenie „job-shadowing”:
Sprawozdanie ze spotkania z uczestnikami i ich rodzicami.
23.04.2017 Jolanta Michałek-Koordynator projektu
W dniu 23 kwietnia 2017 r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie koordynatora projektu i opiekunów z uczestnikami mobilności i ich rodzicami.
Obecni byli wszyscy uczestnicy mobilności oraz ich rodzice za wyjątkiem dwojga rodziców, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu ze względów rodzinnych.
Ustalono indywidualne spotkanie z tymi rodzicami.
Na spotkaniu przedstawiono cel, i główne działania związane z realizacją projektu
„Z polskiej wsi do Europy - mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastro-nomii” o numerze POWER VET- 2016-1-PL01-KA102-023641.
Przedstawiono projekt umowy i omówiono wszystkie jej punkty wraz z załącznikami. Uczestnicy spotkania zapoznani zostali również z warunkami zakwaterowania,
wyżywienia, ubezpieczenia a także transportu. Omówiono też szczegółowo plan pobytu w Lizbonie wraz z planem stażu, obowiązki i prawa uczestników oraz program kulturalny.
W spotkaniu wziął udział jeden z opiekunów (drugi opiekun jest nauczycielem języka angielskiego uczniów wyjeżdżających),
który przedstawił rodzicom i uczniom swoje kompetencje i doświadczenie zawodowe.
Rodzicom i uczniom zostały udzielone odpowiedzi na zapytania związanie z wyjazdem do Portugalii.
"Z polskiej wsi do Europy -
mobilności zawodowe szansą na sukces w hotelarstwie i gastronomii"
POWERVET-2016-1-PL01-KA102-023641
Jolanta Michałek-Koordynator projektu
Celem projektu jest wsparcie uczniów kształcących się w zawodach:
- technik hotelarstwa
- technik żywienia i usług gastronomicznych
w zdobyciu wiedzy, umiejętności i kompetencji mających na celu rozwój osobisty i zwiększenie szans na przyszłe zatrudnienie poprzez realizacje staży zagranicznych oraz wzmocnienie kompetencji zawodowych nauczycieli uczących w branży gastronomiczno - hotelarskiej.
Do pobrania: