Patron szkoły
Uroczystość nadania szkole imienia
07 listopada 2006 roku o godzinie 11-tej w MGOK w Międzyborzu odbyło się uroczyste nadanie imienia szkole.
W tematykę uroczystości wprowadziły zaproszonych gości dwie małe dziewczynki,
które zadawały kolejno pytania z wiersza W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" - "Kto ty jesteś? - Polak mały" skierowane do
Pani Dyrektor Jolanty Michałek.
Gorące słowa powitania skierowano do przybyłych gości, wśród których znalazło się władze powiatu oleśnickiego,
władze MiG Międzybórz, właściciele i dyrektorzy miejscowych zakładów pracy, dyrektorzy szkół powiatu oleśnickiego, byli dyrektorzy
i pracownicy szkoły oraz cała społeczność szkolna.
W uroczystości brali również udział przedstawiciele pocztów sztandarowych
ze szkół Powiatu Oleśnickiego. Dyrektor szkoły p. J. Michałek odczytała Akt Erekcyjny.
Sztandar Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyborzu wprowadzili członkowie Rady Rodziców.
Fundatorzy Sztandaru symbolicznie wbili pamiątkowe gwoździe.
Uroczystego poświęcenia Sztandaru dokonał proboszcz parafii Św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu, ks. Marian Szczykno, w obecności chrzestnych Sztandaru: Radnej Powiatu Oleśnickiego Pani Barbary Witkowskiej i Starosty Powiatu Oleśnickiego Pana Zbigniewa Potyrały.
Podniosłym momentem uroczystości było przekazanie Sztandaru. Sztandar z należną mu czcią przekazywali kolejno: Rada Rodziców, Przewodniczący Rady Powiatu w obecności chrzestnych Sztandaru oraz Dyrektor Szkoły. Swoje oddanie i cześć wobec Sztandaru ślubowała Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej, Poczet Sztandarowy oraz przedstawiciele poszczególnych klas.
Uroczystość zgromadziła wielu wspaniałych gości, którzy na trwałe wpisali się w historię naszej szkoły. Skierowali oni wiele ciepłych słów do uczniów i wszystkich zgromadzonych.
"Zapraszamy teraz wszystkich zebranych do obejrzenia części artystycznej pt. "Przypowieść o Orle Białym", w której poznamy losy naszego symbolu narodowego na przestrzeni dziejów" - tymi słowami prowadzący Aleksandra Gryglicka i Mateusz Moskwa wprowadzili obecnych w podróż po dziejach historii.
Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem polonistek: p. Joanny Ostrowskiej i p. Ewy Sługockiej.
Dziękując gościom za przybycie, Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do zwiedzania "Kącika Patrona", zwiedzania szkoły
i na staropolski poczęstunek w auli szkolnej.
Goście nie szczędzili słów podziwu dla tak zorganizowanej uroczystości nadania imienia, wyrazili zachwyt nad przygotowanym przez uczniów Technikum Żywienia pod nadzorem pp. Anny Król i Jolanty Zawadzkiej "stołem szwedzkim" i gospodarnością władz szkoły.
Relację z uroczystości przygotowały: Ewa Sługocka, Elżbieta Smolis
Zdjęcia: Stefan Mizera
Sztandar
Sztandar wykonała Pracownia Haftu Artystycznego "Haft Art" Małgorzata Czarnecka z Murowanej Gośliny.
Ozdobne zwoje wykonało Wydawnictwo"PERGAMENA" Jan Zając z Katowic.
Fundatorem szafy jest firma PW "JARMEL" Jan Jarosik, Józef Jarosik z Międzyborza.
Historia Orła Białego
Nasz Patron
Według popularnej legendy, założyciel państwa Polan Lech , podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gniezdnem (obecnie Gniezno) od słowa ''gniazdo''. Mniej romantyczna wersja zakłada, że Polanie mogli przyjąć emblemat orła jako symbol mocy wzorując się na cesarstwie rzymskim (od którego symbol orła przejęło wiele europejskich państw).Historia godła
Orzeł w koronie widnieje już na denarach Bolesława Chrobrego - to jego najwcześniejszy zachowany wizerunek. Orzeł występował na monetach i pieczęciach książąt piastowskich, tarczach i chorągwiach od dwunastego wieku. Jako oficjalne godło całego państwa polskiego zaczął być używany od 1295 przez Przemysła II.Forma graficzna orła zmieniała się przez wieki. Dzisiejsza jego forma, przyjęta w 1927 (projekt profesora Zygmunta Kamińskiego), jest wzorowana na orle z epoki Stefana Batorego. Zmieniała się także cała tarcza - w Rzeczypospolitej Obojga Narodów tarcza stała się czwórdzielna, z naprzemiennymi wizerunkami polskiego Orła i litewskiej Pogoni.
Podczas rozbiorów wiele utworzonych przez zaborców guberni, prowincji i województw polskich otrzymało nowe herby - nadal przewijał się na nich biały orzeł, bez korony albo z koroną, albo z głową odwróconą na lewą część czoła ; gdzieniegdzie występowała też Pogoń mimo wygasłej Unii. Najczęściej były to herby złożone z godłem zaborcy (np. Wielkie Księstwo Poznańskie miało herb z czarnym, pokrzyżackim orłem tak jak inne prowincje pruskie, ale z tarczą sercową czerwoną, na której widniał polski orzeł w koronie). Po powstaniu listopadowym carowie, tytułujący się również królami Polski, przejęli polski order Białego Orła z niebieską wstęgą, który odtąd cieszył się w Rosji uznaniem. Na godle z okresu powstania styczniowego widnieje, oprócz orła i Pogoni, Archanioł - symbol Ukrainy.
Podczas rozbiorów ludność polska skrzętnie zbierała przedrozbiorowe grosze i inne polskie monety z godłem Rzeczypospolitej. Oczywiście nie mogło zabraknąć orła na sztandarach i emblematach powstańczych, często nadal z Pogonią litewską.
W 1916 Austria i Niemcy przystały na odnowienie Królestwa Polskiego. W 1917 wyemitowano pierwsze banknoty polskie z orłem w koronie na tarczy niepodzielnej. Po odzyskaniu niepodległości Orzeł Biały został uprawomocniony jako godło państwowe uchwałą sejmową w 1919 r. Oficjalny wizerunek godła przypominał orła Stanisława Poniatowskiego i był używany do 1927, kiedy powstała nowa wersja wg projektu Zygmunta Kamińskiego.
Po II wojnie światowej, w 1945 władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej usunęły koronę z głowy orła. Usunięcie potwierdzono dodatkowo dekretem w 1955. Polski Rząd na Uchodźstwie w odpowiedzi umieścił na głowie orła zamkniętą koronę zwieńczoną krzyżem. Dzisiejszy wizerunek godła, jest określony w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Jego aktualny, ustawowy wygląd to: biały, jednogłowy orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w lewo (czyli na zachód) na czerwonym tle został zatwierdzony w lutym 1990 roku przez Sejm III Rzeczypospolitej Polskiej.
Współcześnie jest to chroniony prawem symbol państwa polskiego. Jego wizerunek widnieje na budynkach administracji państwowej wszystkich szczebli. Jest obecny w szkołach oraz sądach. Ponadto jest reprezentowany na awersach polskich monet.
Poglądowa galeria Orłów Białych
Orzeł Kazimierza Wielkiego | Orzeł Zygmunta Starego | Orzeł Anny Jagielonki |
Orzeł Stanisława Poniatowskiego | Herb Obojga Narodów | Symbol powstańców 1830 |
Orzeł z lat 1919-27 | Herb Rzeczypospolitej Polskiej wg. wzoru z 1927 r. |
Orzeł PRL |
Flaga Polski z Godłem | Godło z Dziennika Ustaw | |